SMRT STANDARDIZMU!(www.janakoubkova.cz/smrt-standardizmu)
SMRT STANDARDIZMU! přesně tak se jmenuje nový projekt zpěvačky Jany Koubkové, která je nejen odbornou veřejností považována za první dámu českého jazzu. Jak však název napovídá, nový projekt se s tradičním pojetím tohoto hudebního žánru zcela rozchází. A pokud se přece jen nějaký standard objeví, bude v nestandardním provedení.
Projekt krystalizoval dlouho. Jedním z finálních impulzů k jeho vzniku bylo zpěvaččino rozhodnutí vydat v roce 2014 knížku jejích textů a postřehů Jen s jednou postelí. Součástí knihy, vydané k příležitosti zpěvaččiných sedmdesátin, je CD s vybranými zhudebněnými texty. K jejich ztvárnění si Jana Koubková přizvala kytaristu Romana Hampachera a bubeníka Jana Červenku. Vzniklo tak netypické trio, které zpěvačku představuje v mnohem subtilnějších a zároveň syrovějších polohách a hudebně dává maximálně vyniknout jejím autorským textům. Nová sestava vlastně odráží trochu drsnější pohled na život, zpěvačka se tímto daleko víc přiblížila blues a šansonu, jednotlivé skladby jsou výrazně písničkovější, hudba více slouží textu, vše je syrovější a vyprázdněnější, bez zbytečných not.
Aktuální trio nabízí nový zvukový výraz – Roman Hampacher používá namísto elektrické kytary kytaru elektroakustickou, vrství zvuky ve smyčkách a vytváří nové hudební barvy, Jan Červenka kromě klasické bicí soupravy používá řadu perkusí – od cajonu po prastarou zvonkohru, vše je maximálně účelné, aby co nejvíce vynikla síla textů Koubkové i široká škála jejích hlasových poloh, od niterných pasáží až po freejazzovou smršť.