loading

VLADIMÍR BOUDNÍK – grafika – návrat do Kladna

Datum: 21.10.2013 - 30.03.2014
09:00 - 15:00
Otevřeno: denně
Místo konání: Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, ,
 
VLADIMÍR BOUDNÍK SE VRACÍ NA KLADNO

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna připravil výstavu „Vladimír Boudník – grafika – návrat do Kladna“, která byla zahájena v neděli 20. října 2013 v 15:00 a potrvá do 30. března 2014, Výstava uspořádaná k  45. výročí Boudníkova úmrtí je instalována v prostoru cechovny a bývalých čistých šaten dolu Mayrau. Vladimír Boudník se jejím prostřednictvím vrátí na Kladno do industriálního prostředí, ze kterého vycházela podstatná část jeho tvorby. K vidění je zde přes třicet tisků podle originálů ze soukromých sbírek z padesátých a šedesátých let 20. století, zahrnujících aktivní, strukturální a magnetickou grafiku i monotyp. Výstava dále připomíná Boudníkovu pracovní brigádu v kladenských hutích Poldi a jeho zdejší seznámení s Bohumilem Hrabalem.

Vladimír Boudník (1924 – 1968) je jeden z našich nejvýznamnějších nekonformních výtvarných umělců druhé poloviny 20. století. Kladno pro něj představovalo velký zdroj inspirace. Při práci s odpadovým materiálem, se kterým se setkával v hutích, si ověřoval své explosionalistické teorie a vlastní způsob vnímání reality. Brigáda v kladenských hutích Poldi ho motivovala k tomu, aby opustil práci propagačního grafika v n. p. Kovoslužba Praha a nadále pracoval jako dělník, což mu umožnilo volnou tvorbu. „Jediný dobrý čas z mého pracovního času v posledních dvou letech bylo oněch půl roku v hutích. S dělníky jsem nejlépe vycházel, neboť jsem s nimi mohl mluvit jak o pěstování holubů, tak i o divadle, malířství, a neměli onu posměšnou grimasu jako sterilní úředníci.“

Důležitým bylo pro Boudníka také setkání s Bohumilem Hrabalem při cestě autobusem z Prahy na Kladno, které se pro oba stalo na dlouhou dobu určujícím. Boudník byl též osobním přítelem Egona Bondyho a stal se zajímavým objektem pro Ladislava Michálka, Jaromíra Perglera a Květoslava Přibyla, jejichž fotografie jsou na výstavě též zastoupeny. Na výstavě můžete také shlédnout krátký film s Vladimírem Boudníkem a Karlem Koukalem, který byl natočen jako dokument o akcích na ulici, roku 1956 Jaromírem Perglerem.

Výstava bude mít doprovodný program, který bude zahrnovat přednášky a projekce filmů Něžný barbar a Perličky na dně na motivy stejnojmenných knih Bohumila Hrabala věnovaných Boudníkovi. Projekce budou spojeny s besedami s autory.