loading

promítání filmu Perličky na dně

Datum: 26.01.2014
15:00 - 18:00
Místo konání: Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, ,
 
promítání filmu vrámci výstavy

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích Vás zve 26. 1. 2014 od 15 hodin na promítání filmu Perličky na dně. Toto promítání se uskuteční v rámci doprovodného programu k výstavě VLADIMÍR BOUDNÍK – grafika – „ návrat do kladna“

 

Povídkový film Perličky na dně byl prvně uveden roku 1965 tehdy nastupující režisérskou generací (Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová, Jaromil Jireš, Ivan Passer, Juraj Herz), vznikl podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Vybraných pět filmových příběhů, které celý film čítá, zachycuje drobné příběhy ze všedního života a vykresluje svérázné podoby lidských osobností i jejich tragikomickou existenci. Převést tento svérázný hrabalovský styl na filmové plátno vyžadovalo zcela osobitý herecký projev, pro který režiséři zvolili převážně neherce.

 

1. Smrt pana Baltazara/ režie Jiří Menzel/ hrají Pavla Maršálková, Ferdinand Krůta, Jan Pech, Alois Vachek, Emil Iserle, Miloslav Nohýnek, Miroslava Špánková

2. Podvodníci/ režie Jan Němec/ hrají Miloš Čtrnáctý, František Havel, Josef Hejl, Jan Vašák

3. Dům radosti/ režie Evald Schorm/ hrají Josefa Pechlátová, Václav Žák, Ivan Vyskočil, Antonín Pokorný

4. Automat Svět/ režie Věra Chytilová/ hrají Věra Mrázková, Vladimír Boudník, Alžběta Laštovková, Václav Chochola, Aleš Košnar

5. Romance/ režie Jaromil Jireš/ hrají Dana Valtová, Ivan Vyskočil, Karel Jeřábek

 

Do filmového provedení Perliček na dně byla mimo jiné zařazena i povídka Automat svět, která byla napsána na motivy Boudníkova života, s volně zpracovaným obrazem konce jeho manželství. Režie se ujala Věra Chytilová. Do hlavní role obsadila Vladimíra Boudníka, který zde hraje sám sebe. Povídka byla točena v roce 1964 a její význam spočívá v  tom, že se z fiktivního příběhu stává dokument, ve kterém je zachycen Boudníkův hlas a pohyb. Natočené scény jsou autentické a odehrávají se v „automatu Svět“ v Libni, se skutečnou výčepní, paní Laštůvkovou. V Aerovce, kde Boudník pracoval, je natočen, jak pracuje na soustruhu a v prostorách závodní jídelny instaluje svoji první výstavu. Další záběry pocházejí z Umprum a z jeho atelieru, kde Boudník zpracovává matrice a tiskne grafické listy, které se mu do té doby nepodařilo nikdy vystavit.

 

Dalším bodem doprovodného programu výstavy VLADIMÍR BOUDNÍK – grafika – „ návrat do kladna bude přednáška prof. Aleše Veselého 27. 2. 2014 od 18. 00 ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Významný sochař spjatý s přelomovými výstavami Konfrontací v 60. letech bude vzpomínat na Vl. Boudníka a neveřejné výstavy, kterých se mimo jiné účastnili oba.

30. 3. 2014 Promítání filmu Něžný barbar od 15: 00 v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích spojené s besedou s autory.