loading
<
STABAT MATER / Giovanni Batista Pergolesi

STABAT MATER / Giovanni Batista Pergolesi

27.03.2018
19:00 - 20:00
Místo: kostel Nanebevzetí Panny Marie, nám. Starosty Pavla, Kladno
 
VELIKONOČNÍ KONCERT V KOSTELE NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Giovanni Batista Pergolesi byl italský skladatel, jeden z nejslavnějších a nejvýznamnějších skladatelů neapolské školy.

Na prakticky smrtelném loži zkomponoval kantátu Orfeo, Salve regina pro soprán a své vrcholné dílo Stabat mater.

Stabat mater pro mužský soprán, mužský alt a orchestr bylo psáno na objednávku neapolským chrámem sv. Luigi di Palazzo, aby nahradilo stejné dílo Alessandra Scarlattiho uváděné na Velký pátek. Dílo se stalo tak populárním, že bylo různě upravováno řadou skladatelů, mimo jiné i J. S. Bachem.

Pergolesiho Stabat Mater patří do zlatého fondu klasické světové hudby a stěžejním dílům duchovní hudby italského baroka. Téměř každá sólistka si touží toto dílo alespoň jednou v kariéře zazpívat. Dílu sluší přirozené lehké hlasy bez těžkého operního vibráta.

Z duchovního hlediska se jedná o zhudebněnou mariánskou sekvenci, jejíž text se váže k utrpení Panny Marie, která právě stojí pod křížem, kde je ukřižován její syn.

Ve velikonočním týdnu patří do obřadů Velkého pátku. Dále se také připomíná na svátek Sedmibolestné Panny Marie v září. Uvádí se že, autorem textu je mnich ze 13. století Jacopone da Todi.

Jeho text zhudebnili snad všichni významní světoví autoři a jejich díla patří k tomu nejlepšímu co bylo v hudbě vytvořeno.

Stabat Mater zkomponoval například také Jakub Jan Ryba (1765-1815), v nedalekých Tuchoměřicích vzniklo nádherné dílo Jana Karla Loose (1722-1772), které Chorus Carolinus uvedl v obnovené premiéře a v r. 2012 natočil.

S naším krajem má také souvislost Stabat Mater asi nejslavnější a to samotného Antonína Dvořáka.

Dlouhodobé akce

Libušín - Den plný zábavy Libušín - Den plný zábavy

21.09.2018 - 22.09.2018
19:30 - 23:30
4.2 km are,Libu
pátek - skupina NO Name, Ikaros, Botox s Janem Kopečným, sobota - atrakce pro všechny generace - nafukovací lezecká stěna, dvojskluzavka, nafukovací auta, překážková dráha, trampolínky, segway, dětské soutěže...
více info

Pátek: 19,30 Botox s janem Kopečným

21,00 skupina NO NAME

22,30 Ikaros

Sobota : 13,00-18,00 atrakce pro všechny zdarma

Netopýři tajemní a zranitelní
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p.o.

Netopýři tajemní a zranitelní Netopýři tajemní a zranitelní

02.09.2018 - 18.11.2018
Otevřeno: Úterý - Neděle
566 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně,Huťská 1375, Kladno
Výstava představující netopýry jako jedinečné živočichy...
více info

...kteří si zaslouží žít v naší blízkosti.

Putovní výstava ukáže rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice. K vidění budou komentované fotografie od českých specialistů na netopýry, výzkumné pomůcky či umělé netopýří budky. Výstavu doplní prezentace nahrávek hlasů netopýrů, k dispozici budou pracovní listy a několik interaktivních úkolů pro děti.

Výstava byla vytvořena v rámci projektu podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR.

Netopýři tajemní a zranitelní
r>