loading
<

Krátkodobé akce

Jak se rodí zprávy - setkání s Karlem Rožánkem
Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Jak se rodí zprávy - setkání s Karlem Rožánkem Jak se rodí zprávy - setkání s Karlem Rožánkem

10:00
432 m Středočeská vědecká knihovna - velká studovna,Gen. Klapálka 1641, Kladno
Zveme vás na zajímavé setkání s Karlem Rožánkem, dlouholetým redaktorem domácí redakce České televize v rámci výjimečného cyklu přednášek, které vás provedou mediálním světem a ukáží vám, jak se v něm bez nehody pohybovat.
více info

Jak se rodí zprávy

Každý den se stane milion událostí, ale večerní zprávy mají jen 30 minut. Zdá se jako nemožný úkol vybrat ze všeho dění to nejdůležitější, ale přesto každý den vycházejí deníky s plnými stranami a zpravodajské relace informují o tom, co se během uplynulého dne stalo. Jde o rutinní výběr, který má svá jasná pravidla. Právě na ta se společně podíváme blíže.

Naučíte se číst mezi řádky a pochopíte, proč jsou zprávy postaveny, tak jak jsou, a proč obraz, který vykreslují média, neodpovídá úplně skutečnosti. Bývá pokřivený a nikdy neukazuje vše. Přesto všechno však lze stále odlišit kvalitní a zodpovědné zpravodajství a publicistiku od manipulativního a škodlivého obsahu a posoudit důvěryhodnost jednotlivých zdrojů.

Jak se rodí zprávy - setkání s Karlem Rožánkem
Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka
Středočeská vědecká knihovna v Kladně

Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka

17:30
432 m Středočeská vědecká knihovna - velká studovna,Gen. Klapálka 1641, Kladno
Zveme vás na další přednášku z cyklu Významné kladenské osobnosti – tentokrát se vzácným zahraničním hostem architektem Shigefumi R. Tsutchiyou
více info

Přednáška PaedDr. Ireny Veverkové přiblíží práci a život Antonína Raymonda v době poválečné obnovy Japonska, kdy architekt obnovil architektonickou a stavební kancelář v Tokiu, čímž navázal na svoji předválečnou činnost v zemi Vycházejícího slunce. Historická fakta doplní osobními vzpomínkami japonský architekt Shigefumi Raymond Tsuchiya, poslední žák Antonína Raymonda, který přiblíží pracovní  atmosféru v tokijském ateliéru na počátku 70. let 20. století.

Antonín Raymond (Reimann)

10. května 1888Kladno – 21. listopadu 1976 New HopePensylvánie

Český architekt, který studoval v Praze a žil v Japonsku a USA. Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury v Japonsku

Antonín Raymond (rodným jménem Antonín Reimann) pocházel z rodiny kladenského židovského obchodníka Aloise Reimanna. V místech jeho rodného domu na jižní straně náměstí starosty Pavla dnes stojí bankovní palác (čp. 14), na jehož nároží zmiňuje někdejšího rodáka pamětní deska. Na Kladně žil do roku 1903. Studoval na kladenské reálce, později na České polytechnice v Praze, kterou dokončil v roce 1909.

V následujícím roce emigroval do Spojených států amerických. Od roku 1916 spolupracoval s Frankem Lloydem Wrightem v jeho kancelářích v Taliesin, v Spring Green a na stavbě Imperial Hotelu v Tokiu v roce 1919. Poté zůstal v Japonsku. V letech 1926 až 1939 v Tokyu také působil jako honorární konzul Československa, tedy až do roku, kdy československá diplomacie a ministerstvo zahraničních věcí ČSR bylo zrušeno po okupaci nacistickým Německem. Exekvatur (konzulské povolení) mu japonskou vládou bylo uděleno dne 11. září 1926 a československý konzulát tak Raymond mohl otevřít již 21. září 1926.

Mezi lety 1939 a 1949 pracoval opět v USA, kde v roce 1945 v New Yorku založil kancelář spolu s dalším českým architektem Ladislavem Lelandem Radem, nazvanou Raymond & L. L. Rado. Po roce 1948 se vrátil do Japonska, kde pracoval do roku 1973. Poté se znovu vrátil do USA. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal japonský řád Vycházejícího slunce.

Shigefumi R. Tsuchiya

– japonský architekt působící v Tokiu a ředitel architektonické kanceláře Raymond Architectural Design Office. Jedná se o posledního žáka A. Raymonda, který se zajímá o život a dílo svého učitele, snaží se popularizovat tuto osobu hlavně v jeho rodné zemi, kde je paradoxně prakticky neznámý, přestože v Japonsku je považován za zakladatele novodobé japonské architektury. 

Je jedním z organizátorů soutěže Cena Antonína Raymonda http://www.antoninraymond.cz/, kterou každý lichý rok vyhlašuje město Kladno, David Vávra, S. R. Tsuchiya a České centrum v Tokiu. Cena pro vítěze - studenta architektury - je praxe v tokijské architektonické kanceláři AR pod vedením Tsuchiy. Tsuchiya pravidelně přijíždí, aby vítězi předal cenu. Právě v této době bude i přednáška. Asi před 6 lety měl pan Tsuchiya přednášku i na japonském velvyslanectví v Praze. Dnes je však jmenován již nový velvyslanec.

Vstupné 50 Kč

Poválečná tvorba Antonína Raymonda očima jeho japonského žáka
Karlův most
Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti

Karlův most Karlův most

18:00 - 20:00
7.2 km Melicharovo vlastivědné muzeum,Dr. Beneše 1,Unhošť
Přednáška stavebního historika Michala Cihly
více info
Karlův most
BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ S KAPELOU I PÍSNĚMI DIVADLA SEMAFOR, koncert, vstupenky v prodeji
Dundee Jam

BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ S KAPELOU I PÍSNĚMI DIVADLA SEMAFOR, koncert, vstupenky v prodeji BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ S KAPELOU I PÍSNĚMI DIVADLA SEMAFOR, koncert, vstupenky v prodeji

20:30 - 23:00
694 m Dundee Jam,náměstí Svobody, Kladno
Herečka a zpěvačka za doprovodu Míry Barabáše a tria divadla Semafor. Bára Štěpánová zazpívá ve svém recitálu též písně Osvobozeného divadla, nezapomenutelné hity Petra Hapky ad..
více info

Bára Štěpánová se na podiu kladenskéhu Dundee Jamu představí jako zpěvačka. Uslyšíte nezapomenutelné písně Osvobozeného divadla, lehce pozapomenuté písničky divadla Semafor, nesmrtelné šansony Petra Hapky (bude i Levandulová) a světové evergreeny.
Báru doprovodí na klavír Jiří Jan N. Svoboda, na basu Vít Fiala, na bicí Vráťa Placheta, na trubku zahraje a s Bárou zazpívá Míra Barabáš.

Rezervace:                                                                                                                                                                        

Dundee Jam, Nám. Svobody 1626, tel.: 312 242827                                                                                               

Městské infocentrum, třída TGM 499, tel.: 312 604 540                                                                                            

Cena: 290Kč

BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ S KAPELOU I PÍSNĚMI DIVADLA SEMAFOR, koncert, vstupenky v prodeji
16.10.
Středa
Havel

Dlouhodobé akce

Foto na saténu - Výstava
Ivo Habran

Foto na saténu - Výstava Foto na saténu - Výstava

04.10.2019 - 31.10.2019
19:00 - 22:00
1.4 km Spolek Ateliér,Trojanova 309
Fotografie - Krajina, Příroda, Portrét, Ostatní
více info

Baví mě tvorba vzpomínek zachycené pomocí fotoaparátu. Z každé povedené kompozice mám neskutečnou radost a to mě posouvá k další tvorbě, k lepší tvorbě. Nejvíce mě baví fotit krásu žen, ale nepohrdnu vyfotit i něco jiného. A to něco jiného vystavuji, přijďte se podívat.

Od 4.10.-31.10.2019 si můžete prohlédnout výstavu bez mé přítomnosti, předem volejte 736 746 972 (Spolek Ateliér)

Foto na saténu - Výstava
Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích

Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku

21.09.2019 - 31.03.2020
15:00 - 17:00
Otevřeno: denně
2.5 km Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích,,Vinařice
Výstava představí cihlu nejen jako prvek konstrukční, ale také architektonický.
více info

Výstava vás zasvětí do tajemně působících značek na starých cihlách. Budete mít možnost seznámit se s cihlářským řemeslem, jehož počátky zasahují až do dob antiky, kdy se nepálené cihly vyráběly mnohdy přímo na místě stavby. Kolkování cihel se provádělo nejčastěji s různými kombinacemi písmen nebo číslic, ale nejsou výjimkou složité znaky nebo erby. Sběratelskou raritou bývají otisky prstů, rukou dětí a nejsou výjimkou stopy psů, či koček.

Výstava Cihelny a cihlářství na Kladensku
To je ale vůně!
Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti

To je ale vůně! To je ale vůně!

19.09.2019 - 25.10.2019
Otevřeno: Muzeum Unhošť
7.2 km Melicharovo vlastivědné muzeum,Dr. Beneše 1,Unhošť
Výstava perníků Dany Holmanové
více info
To je ale vůně!
Klub mami-mimi pro rodiče s miminky 2-6 měsíců
Rodinné centrum ZaHRÁTka

Klub mami-mimi pro rodiče s miminky 2-6 měsíců Klub mami-mimi pro rodiče s miminky 2-6 měsíců

18.09.2019 - 29.01.2020
10:30 - 11:30
12.2 km Rodinné centrum zaHRÁTka,Za Mlýnem 1748, 253 01 Hostivice, Česká republika
Setkávání rodičů, zejména maminek s miminky ve věku od 2 do 6-8 měsíců věku. Cvičení s miminky, protažení maminek, řešení zajímavých témat pro maminky, seznámení s dalšími rodiči.
více info

Klubík podporuje zdravý rozvoj vašeho miminka. Miminka se zábavnou formou seznamují s ostatními, učí se a procvičují nové dovednosti.
Maminky mají příležitost k setkávání s ostatními maminkami. Sdílet své radosti i starosti tohoto náročného období. Popovídat si v příjemném prostředí a řešit typické otázky vývoje miminek.
Je možné přihlásit se na pololetí i jednorázově, či využít pernamentky. Přijďte, když se to Vám a děťátku hodí.

Klub mami-mimi pro rodiče s miminky 2-6 měsíců
Kurz hormonální jógy

Kurz hormonální jógy Kurz hormonální jógy

18.09.2019 - 23.10.2019
17:00 - 18:30
Otevřeno: Středa
9.4 km Pracovna ŽENY s.r.o. Slaný,Kynského 134, Slaný
Naučte se, jak přirozenou cestou uvést svou hormonální soustavu do rovnováhy.
více info

Přijďte se naučit, jak přirozenou cestou uvést svou hormonální soustavu do rovnováhy. Pravidelné cvičení jednoduché soustavy cviků vám pomůže od mnoha nepříjemností, ale je vhodné i jako prevence.

Více informací vám ráda poskytne lektorka PhDr. Elena Slavíková na tel. 731 471 831

Kurz začíná 18. září 2019 a budete se setkávat každou středu od 17 hod. po dobu 6 týdnů.

Kurz hormonální jógy
15. ročník Lidických zimních večerů
Památník Lidice

15. ročník Lidických zimních večerů 15. ročník Lidických zimních večerů

10.09.2019 - 09.12.2019
18:00 - 20:00
6.1 km Lidická galerie,Tokajická 152, Lidice
Srdečně vás zveme na Lidické zimní večery, pořádané již po patnácté. Tentokrát jsme si pro vás připravili pestrou škálu person z nejrůznějších odvětví.
více info

Křeslo pro Alexandra Hemalu
10. září od 18:00, Lidická galerie
Legendární český televizní moderátor a hlasatel. Alexandr Hemala byl nejdéle sloužícím hlasatelem Československé a České televize, kde v této pozici působil až do roku 2005, kdy byla pozice "televizního hlasatele" zrušena. V České televizi působí dále jako režisér, nebo soutěžící v taneční soutěži StarDance, ve které tančil v roce 2010.

Křeslo pro Elišku Haškovou Coolidge
17. září 2019 od 18 hodin, Lidická galerie
Jedna z českých žen, které zanechaly ve světě nesmazatelnou stopu. Od 50. let žije ve Spojených státech, kam její rodina emigrovala po roce 1948. Eliška Hašková Coolidge po vystudování diplomacie na Georgtown University začala pracovat v Bílém domě, kde mimojiné založila Kancelář prezidentských zpráv a až do roku 1981 byla její vedoucí. V letech 1963 – 1981 tak byla zodpovědná za styk s veřejností 5 amerických prezidentů. Poté, až do roku 1989 pracovala na americkém Ministerstvu zahraničí. Po pádu komunismu odešla do penze a věnuje se prohlubování vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou. Vedle toho také vede vlastní kurzu společenského chování, diplomatického protokolu.

Křeslo pro Vilmu Cibulkovou
8. října 2019 od 18 hodin, Lidická galerie
Jedna z nejznámějších české hereček. Vilma Cibulková ztvárnila desítky skvělých rolí ve filmu, televizi, rozhlase ale hlavně v divadle. Během své fantastické kariéry prošla Divadlem Na Zábradlí, divadlem Pod Palmovkou, Divadlem Na Vinohradech a Národním divadlem. Za svou práci zatím obdržela Českého lva a dvě ceny Thálie.

Křeslo pro Ivu Hüttnerovou
5. listopadu 2019 od 18 hodin, Lidická galerie
Všestranně nadaná česká divadelní, filmová i televizní herečka, moderátorka, výtvarnice a spisovatelka. Iva Hüttnerová ztvárnila řadu známých a krásných rolí ve filmu i na divadle. Působila v Divadle na okraji, v divadle Pod Palmovkou, Divadle Josefa Dvořáka nebo v divadle Na Fidlovačce. V letech 2000 – 2005 moderovala svůj vlastní pořad v České televizi Domácí štěstí.

Křeslo pro Sylvii Klánovou

14. listopadu 2019 od 18 hodin, Lidická galerie

V rámci Lidických zimních večerů přivítá Památník Lidice v listopadu Sylvii Klánovou, dceru Marie Uchytilové, jež je autorkou Pomníku dětských obětem války. Sochařka Uchytilová pracovala na tomto svým životním díle 30 let. Den před začátkem studentských revolučních nálad - 16. 11. 1989 - však zemřela. Její práci pak dokončovali její manžel, rovněž sochař Jiří V. Hampl a určitým dílem právě i dcera Sylvie Klánová. 


Křeslo pro Danielu Kolářovou
9. prosince 2019 od 18 hodin, Lidická galerie
Do posledního předvánočního Křesla pro hosta přijala pozvání jedna z nejlepších českých hereček, Daniela Kolářová. Divadelní, filmová a televizní herečka, která zářila v desítkách rolí. Během své bohaté kariéry prošla řadou divadel od Divadla S. K. Neumanna (divadlo Pod Palmovkou), přes Divadlo Komedie, Divadlo Na Zábradlí či Švandovo divadlo, až po její domovskou scénu Divadla Na Vinohradech, kde exceluje již od roku 1971. Daniela Kolářová je za své výkony také držitelkou řady cen od Českého lva až po cenu Alfréda Radoka.

Večery provází PhDr. Jiří Vaníček. Vstupenky na představení je možné zakoupit v recepci Lidické galerie. Cena vstupenky činí 90,- Kč, pokud není uvedeno jinak. Změna programu vyhrazena. Napište nám, co se Vám na pořadech líbilo, nebo co byste doporučovali změnit na adresu: sekretariat@lidice-memorial.cz

15. ročník Lidických zimních večerů
Ondřej Sekora přírodovědcem
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p.o.

Ondřej Sekora přírodovědcem Ondřej Sekora přírodovědcem

06.09.2019 - 10.11.2019
Otevřeno: Úterý - Neděle
566 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně,Huťská 1375, Kladno
Výstava o hrdinech z knížek Ondřeje Sekory
více info

Sládečkovo vlastivědné muzeum společně s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně zve na výstavu Ondřej Sekora přírodovědcem. Výstava ukazuje ilustrace ze tří Sekorových knih Ferda Mravenec, Čmelák Aninka a Uprchlík na ptačím stromě a ty porovnává s informacemi, fotkami, vycpanými a dokonce živými exponáty živočichů z těchto obrázků. To vše doplňuje naučný kvíz a několik hravých zastavení.

Výstavu začně ve čtvrtek 5. 9. v 17:00 a potrvá do 10. 11. 2019.

Ondřej Sekora přírodovědcem
Malující lodník Jaroslav Tyxa
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p.o.

Malující lodník Jaroslav Tyxa Malující lodník Jaroslav Tyxa

06.09.2019 - 03.11.2019
Otevřeno: Úterý - Neděle
566 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně,Huťská 1375, Kladno
Výstava obrazů, grafik a deníků kladenského malíře
více info

Zveme na výstavu obrazů, grafik a deníkových zápisů kladenského malíře Jaroslava Tyxy (1912–1986).
„Malující lodník“ Jaroslav Tyxa byl svérázný solitér, který v Kladně žil i tvořil, inspiraci nacházel navíc jako lodník v říční dopravě na Labi. Jeho tvorba je řazena mezi insitní umění (neškolené, přirozené, původní) a ukazuje nám zase trochu jiný pohled na svět, respektive Kladno. Výstava potrvá do 3. listopadu 2019.

Malující lodník Jaroslav Tyxa
Památník Lidice
Památník Lidice

47. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 47. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice

28.05.2019 - 24.11.2019
11:00 - 17:00
6.1 km Lidická galerie,Tokajická 152, Lidice
Památník Lidice Vás zve na slavnostní vernisáž 47. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, která proběhne v úterý 28. 5. 2019 v Lidické Galerii. ÚČAST NUTNO POTVRDIT!.
více info

Letošní ročník se koná pod záštitou ministerstva kultury, ministerstva zahraničních věcí, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České komise pro UNESCO, generálního ředitele Českých center a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma CHEMIE. 

Do 47. ročníku bylo registrováno přes 15 000 prací ze 70 zemí světa, přičemž se svou účastí mohou pochlubit země jako Srí Lanka, Turkmenistán či Zimbabwe. Dvoukolová mezinárodní porota ocenila 1179 děl, kterým patří čestné uznání s tím, že ty nejlepší obdržely medaili Lidické růže. Zhruba tisícovka těchto prací je vystavena tradičně v Lidické galerii a Národním technickém muzeu do 24. 11. 2019.